» معرفی استان » استان کهگیلویه و بویراحمد در یک نگاه

استان کهگیلویه و بویراحمد در یک نگاه

 

 

استان کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود 15504 کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران قرار دارد و از شمال به استان چهار محال و بختیاری و از جنوب به استانهای فارس و بوشهر و از شرق به استان های فارس و اصفهان و از غرب به استان خوزستان محدود می شود.

حداکثر و حداقل ارتفاع استان از سطح دریا به ترتیب برابر با 4409 متر (قلعه معروف دنا) در بویراحمد و 410 متر (ناحیه بی بی جان آباد) در گچساران می باشد.

همین اختلاف ارتفاع و نیز تغییرات دما و میزان بارندگی دو ناحیه اقلیمی کاملاً متمایز سردسیری و گرمسیری را در استان بوجود آورده است که اقلیم سردسیری متوسط ارتفاع ناحیه سردسیری استان بیش از 2000 متر و این ناحیه در بخش شمال و شرق استان و در مجاورت استانهای فارس، اصفهان و چهارمحال و بختیاری  قرار دارد. میانگین سالانه بارندگی در این ناحیه بین 600 تا 800 میلی متر و دمای هوا طی سال بین 10 درجه زیر صفر تا 36 درجه سانتی گراد بالای صفر در نوسان است و متوسط ارتفاع در ناحیه گرمسیری حدود 900 متر است و این ناحیه در جنوب و غرب استان و در مجاورت استان های بوشهر و خوزستان واقع شده است.

حداقل و حداکثر دمای هوا در این ناحیه بین 5/2 تا 45 درجه سانتی گراد در نوسان است. میانگین سالانه بارندگی در این ناحیه بین 350 تا 500 میلی متر متغیر است.

بر اساس تقسیمات کشوری در سال 1391 استان دارای 8 شهرستان به نام های بویراحمد به مرکزیت یاسوج، دنا به مرکزیت سی سخت، گچساران به مرکزیت دوگنبدان، کهگیلویه به مرکزیت دهدشت، بهمئی به مرکزیت لیکک، چرام به مرکزیت چرام،و باشت به مرکزیت باشت و لنده به مرکزیت لنده و دارای 17 شهر، 18 بخش و 45 دهستان می باشد.

 

 


لینک ها

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
نقشه صفحه اصلی