» معرفی استان » توانمندیها و پتانسیل ها

توانمندیها و پتانسیل ها

-    دسترسی به بازارهای عمده داخلی و خارجی به دلیل مجاورت با استانهای مهم و توسعه یافته صنعتی و نزدیکی بنادر در جنوب، پل ارتباطی جنوب، مرکز و شمال کشور (کریدور شمال و جنوب کشور) محسوب می شود.

-         دسترسی آسان به انرژی با منابع هیدرو کربنی و انرژی برق

-         برخورداری از تنوع آب و هوایی، منابع طبیعی، اقلیم مستعد و خاک حاصلخیز کشاورزی

-         وجود خیل عظیم نیروی انسانی کارآمد و فعال

-    شرایط اقلیمی مناسب جهت کشت و پرورش گیاهان داروئی و عصاره گیری و تهیه مواد اولیه داروئی با منشاء گیاهی. استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل شرایط اقلیمی و جغرافیایی و تنوع آب و هوایی از غنای گیاهی بسیار بالایی برخوردار است بطوریکه از 1200 گونه گیاهی شناخته شده در استان 475 گونه ( 6/39 درصد) آن دارویی است.

-         وجود معادن آبی با کیفیت مطلوب جهت احداث طرح های بسته بندی آب و سایر طرح های مرتبط

-    وجود منابع متنوع و مهم از جمله فسفات، بوکسیت، سلیسین، گچ، مارون، سنگهای تزئینی، دولومیت، گوگرد، معادن نمک آبی، مس و خاکهای صنعتی به طوری که در زمینه فسفات مقام اول کشور را دارا می باشد.

-    وجود مناظر متعدد و متنوع و برخورداری از منابع سرشار جذب گردشگری شامل پناهگاه ها، طبیعت بکر، حیات وحش، غارهای تاریخی و طبیعی، آب فراوان، ارتفاعات پوشیده از برف و دامنه های سرسبز.

-         وجود باغات و مرکبات متنوع و صادرات محصولات کشاورزی

-         با توجه به منابع عظیم نفت و گاز دومین تولید کننده نفت کشور محسوب می شود و 20 درصد نفت صادراتی کشور در این استان استحصال  و با چهار خط لوله به جزیره خارک در استان بوشهر منتقل می شود.

-    با توجه به وضعیت جغرافیایی استان و وجود ارتفاعات متعدد و نزولات جوی فراوان، رودخانه ها، نهر ها و چشمه های فراوان با آب دهی زیاد و شیب کافی و همچنین ذخایر عظیم نفت و گاز و منابع آب موردنیاز و دسترسی به شبکه ای انتقال باعث شده تا استان در زمینه تولید انرژی برق آبی و احداث نیروگاههای گازی، حرارتی، سیکل ترکیبی و انرژی های نو (انژی خورشیدی، انرژی بادی و ...) از توان بالای برخوردار باشد و استان دارای پنج نیروگاه برق آبی می باشد.

-    استان کهگیلویه و بویراحمد با میانگین بارندگی سالانه 735 میلیمتر دومی استان کشور در زمینه منابع آبی بشمار می رود و کل نزولات آسمانی این استان به میزان 11700 میلیون متر مکعب در سال برآورد می گردد و همچنین چهار حوزه آبخیز شاخص شامل: بشار، خرسان، مارون و زهره می باشد. استان دارای دو سده بنام های سد کوثر و شاه قاسم می باشد. و هم اکنون احداث 32 سد در دست مطالعه است.

 

-    مهمترین محصولات عمده صادراتی غیر نفتی استان: پودر شیرین بیان، عصاره شیرین بیان، الکل، نشاسته، گلوکز، گیاهان دارویی، کنسانتره و خوراک دام، کنسانتره سیب، صمغ گیاهی، قند، موکت، آب معدنی، فرش و صنایع دست، سلامبو، گردو، سیب و انواع میوه ها می باشد.

 

 

 


لینک ها

تماس با ما

تهران ، میدان امام خمینی (ره) خیابان باب همایون خیابان صور اسرافیل خیابان داور - وزارت امور اقتصادی و دارایی -  سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران

صندوق پستی: 4618/ 11365
 
ساعت کاری سازمان سرمایه گذاری و کمکهای اقتصادی و فنی ایران از روز شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 16 می باشد.
نقشه صفحه اصلی